Home » 2020 » Νοεμβρίου

Monthly Archives: Νοεμβρίου 2020

Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο 4ο Νηπιαγωγείο Σιδηροκάστρου.

Αγαπητοί γονείς.

Αρχίζει η σύγχρονη τηλεκπαίδευση, δηλαδή οι τηλεδιασκέψεις και στο Νηπιαγωγείο. Αυτή θα πραγματοποιείται μέσα από την πλατφόρμα Cisco webex meetings που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας.

Αναφορικά με τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, το Υπουργείο διαθέτει σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας ειδικά διαμορφωμένη ψηφιακή πλατφόρμα για την πραγματοποίηση μαθημάτων, μέσω τηλεδιάσκεψης, από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς προς τους μαθητές τους. Στόχος είναι η διατήρηση της στενής επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.

Στόχος για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στους μαθητές και τις μαθήτριες του Νηπιαγωγείου είναι η διατήρηση της στενής επαφής με την εκπαιδευτική διαδικασία, μέσα από τα μαθήματα των ζωντανών συνδέσεων με τους νηπιαγωγούς και συμμαθητές τους, αλλά και από αναρτημένο εκπαιδευτικό υλικό στις ψηφιακές πλατφόρμες του Υπουργείου Παιδείας.

Οδηγός μαθητή για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

(από τον καθηγητή πληροφορικής Νίκο Καλύβα)

Χρήσιμες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο του Υπουργείου Παιδείας εδώ:

Έτσι τα παιδιά θα είναι έτοιμα να παρακολουθήσουν τις τηλεδιάσκεψεις που ξεκινούν αφού θα λάβετε στο mail σας τον σύνδεσμο από τις Νηπιαγωγούς.

Παρακάτω θα βρείτε μια επιστολή του Υπουργείου Παιδείας που σας εξηγεί την αναγκαιότητα, αλλά και τον τρόπο διαχείρισης των προσωπικών σας δεδομένων εδώ:

en_math_pros_dedomena

Οι κυρίες σας.