Home » 2021 » Δεκεμβρίου

Monthly Archives: Δεκεμβρίου 2021

Χριστουγεννιάτικη γιορτή.

γιορτή_xmas

Έγινε και φέτος η χριστουγεννιάτικη γιορτή στο Νηπιαγωγείο μας  με θέμα τη γέννηση του Χριστού. Οι μικροί μαθητές δραματοποίησαν τα γεγονότα της γέννησης του Θεανθρώπου, τραγούδησαν τα κάλαντα και στο τέλος μας επισκέφτηκε ο Αη Βασίλης ο οποίος μοίρασε δώρα και γλυκά.

Η γιορτή έγινε χωρίς την παρουσία γονέων λόγο covid19,ευχόμαστε και ελπίζουμε ότι του χρόνου θα ξεπεράσουμε τα προβλήματα της πανδημίας και θα μπορούμε να ανταμώνουμε όλοι μαζί στις γιορτές του σχολείου μας.

Σας ευχόμαστε υγεία, αγάπη, ευτυχία και χαμόγελα για τα φετινά Χριστούγεννα και τη νέα χρονιά που πλησιάζει.   Χρόνια πολλά!

Επίσκεψη στην Αγία Παρασκευή.

αγια_Παρασκευή

Την Τετάρτη 22/12/2021 το Νηπιαγωγείο μας επισκέφτηκε τον ιερό ναό της Αγίας Παρασκευής Σιδηροκάστρου προκειμένου να παρακολουθήσει την έκθεση ζωγραφικής με τίτλο: ΄΄Ζωγραφίζουμε για το καράβι των Χριστουγέννων΄΄.

Στην έκθεση αυτή οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου μας είδαν και  θαύμασαν από κοντά, όχι μόνο τα δικά τους έργα- μιας και πήραν μέρος στην έκθεση αυτή- αλλά και τα έργα άλλων μαθητών από Νηπιαγωγεία και Δημοτικά του Σιδηροκάστρου.

Επίσης μαζεύτηκαν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για την ενίσχυση άπορων οικογενειών τα οποία παραδόθηκαν στον εφημέριο της εκκλησίας της Αγίας Παρασκευής. Ευχαριστούμε θερμά τον Πάτερ Παύλο  για τη φιλοξενία και την ξενάγηση που μας έκανε.

Πρόσκληση σε διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση.

Η  Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου του 4ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας, Τσιγαρίδα Κωνσταντίνα ΠΕ60 καλεί τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών των Νηπιαγωγείων παιδαγωγικής και επιστημονικής της ευθύνης, του Ν.Σερρών,να λάβουν μέρος στον κύκλο επιμορφωτικών συναντήσεων που θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά με στόχο την γνωριμία και  ενημέρωση τους για θέματα που αφορούν τον ρόλο της οικογένειας στην ανάπτυξη και στη μάθηση των παιδιών τους.

Διαβάστε περισσότερα στον παρακάτω σύνδεσμο :

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.

Εργαστήρια δεξιοτήτων 1ος θεματικός κύκλος Ζω καλύτερα- Ευ ζην

Με τη φετινή εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, όπου καλλιεργούνται : α) δεξιότητες μάθησης (κριτική σκέψη, δημιουργικότητα, συνεργασία και επικοινωνία) , β) δεξιότητες αλφαβητισμού (ιδιαιτέρως ψηφιακού εγγραμματισμού) και γ) δεξιότητες ζωής (ευελιξία, ηγεσία, ανάληψη πρωτοβουλίας και παραγωγικότητα), ολοκληρώσαμε  τον 1ο θεματικό κύκλο Ζω καλύτερα- Ευ ζην με τίτλο

«Τη διατροφή μου φροντίζω δόντια γερά χτίζω»

Οι μικροί μαθητές κατέκτησαν βασικούς στόχους του προγράμματος όπως :

• γνωριμία των πιο σημαντικών ομάδων τροφών, της έννοιας της ισορροπημένης διατροφής και της σημασίας της για τη ζωή μας.
  • ανάπτυξη της κριτικής σκέψης.
  • γνωριμία γενικά με τα δόντια και τη σπουδαιότητα της υγιεινής των δοντιών.

Ευχαριστούμε θερμά τον οδοντίατρο κύριο Σπανίδη Γεώργιο ο οποίος επισκέφτηκε το Νηπιαγωγείο μας και μας βοήθησε στην ολοκλήρωση του προγράμματος αυτού.

Κι εδώ φωτογραφίες από τις δράσεις μας.

Untitled collage δοντια2