Home » 2022 » Νοεμβρίου

Monthly Archives: Νοεμβρίου 2022

Συγκέντρωση ειδών διατροφής του 4ου Νηπιαγωγείου Σιδηροκάστρου για «Tο Χαμόγελο του Παιδιού» εν όψει Χριστουγέννων.

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και εφέτος, ενόψει των επικείμενων εορτών των Χριστουγέννων, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

Η ευαισθησία και η κινητοποίηση των παιδιών που θα ανταποκριθούν στην έκκληση θα είναι ζωτικής σημασίας για την λειτουργία του Οργανισμού και θα αναδείξει την κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της προσφοράς, δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον.
Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:
– Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, κρέμες αραβοσίτου, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη, χυμοί, κουραμπιέδες και μελομακάρονα.
– Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα.
– Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες.
– Είδη υγιεινής και οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, σακούλες απορριμμάτων, απορρυπαντικά πλυντηρίου, μαλακτικά ρούχων, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, χλωρίνη, διαφανής μεμβράνη, λαδόκολλα, γάντια μιας χρήσης.
Η συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης μπορεί να πραγματοποιηθεί έως τις 14-12-2022.

Ευχαριστούμε, οι Νηπιαγωγοί.

Επίσκεψη στο ΔΗΠΕΘΕ Σερρών

Την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου του 2022, το Νηπιαγωγείο μας επισκέφτηκε το ΔΗΠΕΘΕ Σερρών για να παρακολουθήσει την μουσικοθεατρική παράσταση ΄΄Ο ΜΟΡΜΟΛΗΣ΄΄, ένα έργο γραμμένο για παιδιά από τον Γερμανό θεατρικό συγγραφέα Ράινερ Χάχφελντ.

Όλα μπορούν να γίνουν ΜΟΡΜΟΛΗΣ  στα χέρια των παιδιών με την αστείρευτη φαντασία τους που ζωντανεύει τα πάντα γύρω τους.

Περάσαμε φανταστικά!

smartIMG_20221123_114432

Σχολική γιορτή για την 28η Οκτωβρίου του 1940

Πραγματοποιήθηκε  στο Νηπιαγωγείο μας η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940, με την παρουσία γονέων πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια λόγο της πανδημίας.

Τα παιδιά απαγγείλανε ποιήματα τα οποία τα έγραψε η συνάδελφος κυρία Σωζούλη Μαρία, τραγούδησαν και δραματοποίησαν  τραγούδια της εποχής και η γιορτή μας έκλεισε με ένα δυνατό μήνυμα <<ΟΧΙ στον πόλεμο ΝΑΙ στην ειρήνη>>.

image0 image1

image1. image3

Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του 4ου Νηπιαγωγείου Σιδηροκάστρου για τα σχολικό έτος 2022-23

Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να διαβάσετε τον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του 4ου Νηπιαγωγείου Σιδηροκάστρου για το σχολικό έτος 2022-23