Home » Μένουμε σπίτι » Μένουμε σπίτι

Μένουμε σπίτι

Πέμπτη 26/03/2020    menoume-spiti-678x381

Αγαπητοί γονείς, αγαπητά μας παιδιά !

Ευχόμαστε να είστε όλοι καλά στην υγεία σας.

» Μένουμε σπίτι » είναι το σύνθημα που ακούμε συνεχώς  τον τελευταίο καιρό.
«Μένουμε σπίτι» με σχολεία κλειστά και χωρίς να μπορούμε να παρακολουθήσουμε όλες τις άλλες δραστηριότητες που είχαμε προγραμματίσει.
Θα «μείνουμε σπίτι» αλλά ας κρατήσουμε όλοι μια επικοινωνία μέσα από κάποιες δραστηριότητες που μπορούμε να κάνουμε στο σπίτι.
Ας παίξουμε το παιχνίδι μαθητές γονείς και εκπαιδευτικοί ¨Πηγαίνω στο νηπιαγωγείο μου».
Ας φανταστούμε ότι είμαστε στην τάξη μας.

• Παίζουμε στις γωνιές του νηπιαγωγείου.
  • Καθόμαστε στην παρεούλα μας.
  • Δημιουργούμε και κατασκευάζουμε.
  • Παίζουμε στην αυλή μας.

Ρωτάμε τα παιδιά να μας πουν ποιες γωνιές έχουμε στο Νηπιαγωγείο, τι κάνουμε στην παρεούλα (προσευχή, ημερολόγιο, ομάδες, κανόνες).

Στο παρακάτω link μπορείτε να διαβάσετε ένα πολύ ωραίο παραμύθι που έγραψε η συνάδελφος Νηπιαγωγός Νίκου Βασιλική, για τον Κορονοϊό και που έχει ως κύριο στόχο να αφυπνίσει μικρούς και μεγάλους και να μας κάνει πολίτες με ενσυναίσθηση, ευαισθησία και αγάπη για την οικογένεια και τους συνανθρώπους μας.

Στο τέλος αν θέλετε μπορείτε να ζωγραφίσετε κάτι σχετικό με το παραμύθι αυτό.

Επίσης στην παρακάτω σελίδα μπορείτε να βρείτε εκπαιδευτικό υλικό και online δραστηριότητες για Προνήπια και Νήπια.

Να μην διστάσετε αν έχετε οποιαδήποτε απορία ή ερώτηση να πάρετε τηλέφωνο ή να στείλετε μήνυμα. Θα χαρούμε πολύ να δούμε φωτογραφίες, σχόλια ή οτιδήποτε άλλο.

Να ευχηθούμε, μετά από αυτή την περιπέτεια να επανέλθουμε σύντομα όλοι στην καθημερινότητά μας υγιείς και αισιόδοξοι για το μέλλον.
Με αγάπη οι κυρίες σας !

Κοχλιαρίδου Παρθένα            (pavlosnopi@yahoo.gr)
Μαυροφρύδου Χαρίκλεια       (xaramay@hotmail.gr)

Μπογιατζίδου Γεωργία Ειρήνη  (gwgwmpogiatzidou@gmail.gr)