Home » Δραστηριότητες » Διάφορα » Εργαστήρια για γονείς στο 4ο Νηπιαγωγείο Σιδηροκάστρου.

Εργαστήρια για γονείς στο 4ο Νηπιαγωγείο Σιδηροκάστρου.

Εργαστήρια για γονείς

Προσκαλούμε μαμάδες και μπαμπάδες στα εργαστήρια που θα πραγματοποιηθούν στο 4ο Νηπιαγωγείο Σιδηροκάστρου για να συμμετέχετε ως γονείς συμπρωταγωνιστές σε αυτήν την γεμάτη προκλήσεις περίοδο της ζωής σας. Θα λαμβάνουν χώρα στον χώρο του νηπιαγωγείου, πρωινές ώρες (πιθανές ώρες 9:00-10:30) και πάντα ημέρα Τρίτη.

Συντονίστρια:

Γεωργία Στραγάλη- Ψυχολόγος

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Εργαστήρια για γονείς

Ποιες θα είναι οι θεματικές των εργαστηρίων;
Μέσα από βιωματικά εργαστήρια, παρουσιάσεις και συζητήσεις, θα αναλυθούν θέματα τα οποία θα καθοριστούν από τις δικές σας ανάγκες. Παρακάτω, αναφέρονται ενδεικτικά κάποιες από τις ανησυχίες που εκφράζονται συχνά από τους γονείς. Παρακαλώ σημειώστε 3 από τα παρακάτω θέματα που θα σας ενδιέφερε περισσότερο να παρακολουθήσετε ή/και προτείνετε δικά σας και επιστρέψτε το σημείωμα σε μία από τις Νηπιαγωγούς.

Πώς μπορώ να επικοινωνήσω καλύτερα με το παιδί μου;
Όρια και θετική διαπαιδαγώγηση
Πώς μπορώ να αναπτύξω την αυτοεκτίμησή του;
Η επιθετικότητα των παιδιών και τρόποι αντιμετώπισης
Ο ερχομός ενός νέου μέλους στην οικογένεια/ Συγκρούσεις μεταξύ αδερφών
Πώς μπορώ να το βοηθήσω να διαχειριστεί τα συναισθήματά του (θυμός, φόβος, λύπη);
Οθόνες και διαδίκτυο
Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών
Η μετάβαση στο δημοτικό σχολείο
Απώλεια: Όταν αγαπάς και αποχωρίζεσαι.
Τα ψέματα και η φαντασία των παιδιών
Άλλο

Ποιος μπορεί να παρακολουθήσει τα εργαστήρια;
Για να αποφασίσεις να παρακολουθήσεις τα εργαστήρια, χρειάζεται απλά να θέλεις να ενημερωθείς σχετικά με τις τελευταίες επιστημονικές εξελίξεις για την υγιή ανάπτυξη των παιδιών και τη συμβολή σου ως γονιός και να σου αρέσει να εξελίσσεσαι μέσα από τις προκλήσεις της καθημερινότητας. Τα εργαστήρια δίνουν έμφαση στην πρόληψη των δυσκολιών οπότε δεν χρειάζεται να αντιμετωπίζεις απαραίτητα κάποια δυσκολία για να τα παρακολουθήσεις.

Μπαμπάδες αξίζετε περισσότερη αναγνώριση
Θα χαρούμε πολύ να έχουμε και μπαμπάδες στα εργαστήρια. Η ενεργή συμμετοχή του πατέρα στην ανατροφή του παιδιού του συμβάλλει σε:
• Καλύτερες επιδόσεις του παιδιού στο σχολείο
• Διαμόρφωση καλύτερων σχέσεων του παιδιού με τους άλλους
• Μικρότερη επιθετικότητα
• Μεγαλύτερη αυτοεκτίμηση του παιδιού
• Ανάπτυξη δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων μέσα από το παιχνίδι
• Ενθάρρυνση της ανεξαρτησία

Πώς μπορώ να δηλώσω συμμετοχή;

Εάν επιθυμείτε να συμμετέχετε στο 1ο εργαστήριο γονέων, παρακαλείσθε να συμπληρώσετε τα θέματα που σας ενδιαφέρουν, καθώς και τα στοιχεία σας και να επιστρέψετε το έντυπο μέχρι τη Δευτέρα 05/02/2024 σε μία από τις Νηπιαγωγούς.

Αφού μελετήσουμε τις επιλογές σας θα ενημερωθείτε εντός της επόμενης εβδομάδας για την ημερομηνία διεξαγωγής του 1ου εργαστηρίου αλλά και για το θέμα του.

Συντονίστρια:

Γεωργία Στραγάλη- Ψυχολόγος

Παρακαλώ συμπληρώστε τα στοιχεία σας παρακάτω:

Επιθυμώ να συμμετέχω στο 1ο εργαστήριο γονέων στο 4ο Νηπιαγωγείο Σιδηροκάστρου.

Ονοματεπώνυμο γονέα/γονέων που θα συμμετέχουν:

Ονοματεπώνυμο παιδιού/παιδιών: