Saferinternet4kids

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου γίναμε Υποστηρικτές  της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.  Οι μαθητές άκουσαν  την ιστορία του @Παπάκη Ντετέκτιβ και κλήθηκαν να βάλουν στη σωστή χρονική ακολουθία τις εικόνες της ιστορίας . Φτιάξαμε μάσκες με βάση τους χαρακτήρες της ιστορίας και οι μαθητές ενώ τις φορούσαν, επανέλαβαν όλη την ιστορία.  Τέλος, δημιουργήσαμε μία ομαδική αφίσα επισημαίνοντας την ορθή αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο και τους τρόπους ελέγχου των πληροφοριών που συλλέγουμε  ως αληθών ή ψευδών. Η διοργάνωση των παραπάνω δράσεων είχε ως κύριο στόχο την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας από τους μικρούς μαθητές.

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου το σχολείο μας πήρε μέρος στη διαδικτυακή εκδήλωση της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024. Oι  μικροί μαθητές έμαθαν πως να επικοινωνούν μέσω διαδικτύου με ασφάλεια, ενημερώθηκαν για την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων και για τον διαδικτυακό εκφοβισμό ενώ δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στο πως πρέπει να αντιδρούν στην περίπτωση που δουν κάτι στο διαδίκτυο που τους ανησυχεί/αναστατώνει/τρομάζει.

IMG_2294 IMG_2291 image_50413825    image_50438913    image_50746625